Znamy odpowiedź na każde pytanie z każdej sfery Twojego życia
Jako wróżenie należy rozumieć wszystkie czynności, które wiążą się z próbą przepowiadania przyszłości. W procesie tym wykorzystuje się specjalne przedmioty i techniki, a według niektórych interpretacji – również siły nadnaturalne. Wróżbici potrafią odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące naszej przyszłości, dzięki czemu osobom korzystającymi z ich usług łatwiej zmierzyć się z problemami finansowymi czy miłosnymi.
Wróżenie a psychologia
Badania etnograficzne, przeprowadzane w różnych kulturach, pokazują, że wróżby są tak samo popularne jak wiara w bóstwa. Najczęstsze to wróżby dotyczące miłości, szczęścia rodzinnego, posiadania dzieci. Wróżbici odpowiadają też na pytania o finanse, majątek, życie zawodowe.
Możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania o przyszłość sprawia, że wróżby cieszą sie dużą popularnością Istnieje wiele przyczyn psychologicznych, które wyjaśniają, skąd wynika popularność wróżbiarstwa.
- Język wróżb otwiera szerokie pole do interpretacji odnośnie do tego, co ma się wydarzyć.
- Znając wróżbę dotycząca naszej przyszłości, dążymy do jej spełnienia. Świadomie wybieramy rozwiązania, które przybliżają nas do sukcesu.
Dla wróżbiarzy wszechświat jest wielowymiarowy, a czas jest tylko jednym z jego wymiarów, niezwykle istotnym dla naszego typu czasoprzestrzeni. Mając szerszą perspektywę postrzegania świata, znawcy ezoteryki są w stanie przewidzieć niektóre wydarzenia. Z tego powodu podejmują się wróżenia.
Wróżenie z kart Tarota i inne techniki przepowiadania przyszłości są najczęściej krytykowane przez osoby ufające interpretacjom religijnym. Jednocześnie taka krytyka nie znajduje naukowych podstaw z tego względu, że nie wyklucza możliwości skutecznego przepowiadania przyszłości, uważa ją po prostu za niemoralną z punktu wiedzenia religii.
Wróżenie a religia
Początki wróżenia sięgają czasów odległej starożytności – już wówczas próbowano przepowiadać przyszłość, kontaktować się ze zmarłymi czy czytać innym osobom w myślach. Wróżbici i astrologowie byli członkami wszystkich kultur starożytnych; osoby te często pełniły funkcję kapłanów. Wróżbiarstwo istniało równolegle z religią u Babilończyków, Egipcjan, Kananejczyków, Greków, Rzymian, Celtów, Słowian i wielu innych ludów zamieszkujących różne kontynenty. Techniki dywinacyjne są też składową religii pochodzących z rejonów Indii i Chin – buddyzmu, taoizmu, hinduizmu. Wyjątkiem są wierzenia starożytnych Hebrajczyków, które nie mają nic wspólnego ze wróżbiarstwem ze względu na specyficzny obraz świata duchowego zapisany w księgach Starego Testamentu.